Rusya: Asya’ya petrol sevkiyatımız Avrupa’ya yapılanı geçti

Novak, Rusya Güç Bakanlığı dayanağıyla yayımlanan “Enerji Politikası” dergisi için kaleme aldığı makalede, global güç dalındaki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

Küresel petrol talebinin geçen yıl günlük 99,6 milyon varil seviyesinde gerçekleştiğini anlatan Novak, “Talebin bu yıl günlük 101,9 milyon varile çıkması bekleniyor. Asya-Pasifik ülkeleri talepteki artışta değerli rol oynayacak. Tüm kestirimlere nazaran de petrol talebinin 2030’a kadar artması bekleniyor.” dedi.

Rusya’nın, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Asya pazarlarına yönelik petrol sevkiyatını kıymetli oranda artırdığını vurgulayan Novak, “Mayıs 2022 prestijiyle, Rusya’nın Asya’ya petrol sevkiyatı birinci kere Avrupa’ya gönderilen hacimleri aştı. Dost ülkelere yönelik petrol sevkiyatımız 2022’de yüzde 76, petrol eserleri ihracatımız ise yüzde 20 arttı.” diye konuştu.

Novak, Rusya’nın geçen yıl yaklaşık 40 milyon ton petrol ve petrol eserini batı pazarlarından doğu pazarlarına yönlendirdiğine işaret ederek, “Bu eğilim bu yıl da devam edecek. Batıya daha evvel ihraç edilen 223 milyon ton petrol ve petrol eserinden geriye yalnızca 87 milyon tonu, yani yalnızca yüzde 40’ı kalacak.” tabirlerini kullandı.

Çin ve Hindistan’a sevkiyatlar arttı

Rusya’nın Hindistan’a yönelik artan petrol sevkiyatına dikkati çeken Novak, “Rusya’dan Hindistan’a petrol sevkiyatı geçen yıl 19 kat artarak 41 milyon tona çıktı. Petrol eserleri sevkiyatı da iki kat artarak 6,2 milyon tona yükseldi.” dedi.

Novak, Çin’e yönelik petrol sevkiyatının ise 2022’de yüzde 28 artarak 89 milyon tona çıktığına işaret ederek, “Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) sevkiyatımız da yüzde 35,2 artarak 6 milyon tona, boru çizgisi sevkiyatımız 1,5 kat artarak 15,4 milyar metreküpe yükseldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın global piyasalara kesintisiz ham petrol sevkiyatı yapabilmesi için dost ülkelerle ortak bir sigortacılık sistemi üzerinde çalışmalar yaptıklarını aktaran Novak, kelam konusu sistemin dost olmayan ülkelerin sigorta ve bankacılık sistemlerinden bağımsız olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir