NATO: Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve müttefik dayanışması ruhu içinde çözmeleri çağrısında bulunuyoruz

NATO, Yunan savaş uçaklarının Ege’de NATO uçuşunu tedbire teşebbüsünün akabinde, “Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve müttefik dayanışması ruhu içinde çözmeleri davetinde bulunuyoruz” açıklamasını yaptı.

NATO’dan bir yetkili, planlı “NATO NEXUS ACE Ege” misyonu için yapılan uçuşa Yunan uçaklarının tedbire teşebbüsü yapması ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye ve Yunanistan’ın pahalı müttefikler olduğunu vurgulayan NATO yetkilisi, iki ülkenin NATO’da her gün birlikte çalıştığını, kuvvetlerinin NATO tatbikatlarına birlikte katıldığını hatırlattı.

Akdeniz’in NATO için hayati ehemmiyet taşıdığını lisana getiren NATO yetkilisi, şöyle devam etti:

“Yunanistan ve Türkiye’ye Ege’deki farklılıklarını diplomatik yollar ve müttefik dayanışması ruhu içinde çözmeleri davetinde bulunuyoruz. NATO, Türkiye ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de olay çıkma riskini düşürmek için çalışacağı bir ayrıştırma düzeneği kurmuştu. Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının Avrupa’da barışı bozduğu bir vakitte müttefiklerin birlikte durmaları daha da kıymet taşımaktadır.”

“Hava Kuvvetlerimiz gerekli karşılığı verdi”

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), sabah yaptığı açıklamada, Ege’de NATO uçuşunu önlemeye çalışan Yunanistan uçaklarına, Türk Hava Kuvvetlerinin gerekli karşılığı verdiğini bildirmişti.

Açıklamada, dün planlı “NATO NEXUS ACE Ege” misyonu için oluşturulan paket kolda, Türk Hava Kuvvetlerine ilişkin 14 adet F-16, bir HİK, bir KC-135 tanker ve bir CASA arama-kurtarma uçağının, NATO’ya ilişkin bir E3-A AWACS uçağı ile uçuş vazifesi gerçekleştirdiği, bu vazife için 24 saat evvelden Hava Vazife Buyruğu (ATO) çekilerek NATO’daki müttefiklere gerekli bilgilendirmenin yapıldığı aktarılarak, şunlar kaydedilmişti:

“Yunanistan uçakları, bir defa daha NATO uçuşunu önlemeye çalıştı, Hava Kuvvetlerimiz gerekli karşılığı verdi. Paket kol, Ege’nin memleketler arası hava alanında uçuşuna devam ederken, Yunanistan’a ilişkin 5 başka hava üssünden kaldırılan F-16’lar uçaklarımıza radar kilidi atmak suretiyle taciz etti. Yunanistan’a ilişkin uçakların NATO vazifesini tedbire gayretlerine karşın paket koldaki uçaklarımız vazifenin muvaffakiyetle tamamlanması için uçuşa devam etti. Dalaman’dan ve Akhisar’dan kalkan F-16 uçaklarımız da tedbire misyonu yaparak, Yunan uçaklarına gerekli karşılığı verdi. Paket kol uçuşundaki uçaklarımız da NATO NEXUS ACE misyonunu muvaffakiyetle tamamlayarak emniyetle üslerine döndü.” (AA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir