İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin PKK’lı şefi Karayılan’ın adamı çıktı!

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde PKK ile iltisaklı olduğu anlaşılan Mustafa Demir’in teröristlere uydurma kimlik ve pasaport çıkartan kişi olduğu öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından PKK/KCK silahlı terör örgütünün ‘Ekonomik alan Merkezi’ içerisinde faaliyet yürüttüğü tespit edilen Mustafa Demir, tabir süreçlerinin akabinde sevk edildiği sulh ceza hakimliği tarafından hür bırakılmasının akabinde 14 Mayıs’ta Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanarak tutuklandı.

PKK elebaşlarından Murat Karayılan’ın talimatı ile 6-8 Ekim Kobani olaylarını finanse eden şüpheliler ortasında yer alan Demir’in Diyarbakır Kayapınar Belediyesi’nde özel kalem müdür olarak vazife yaptığı tespit edildi. Demir’in Diyarbakır’ın akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Gençlik Çalışmalar ve Toplumsal Projeler Şube Müdürlüğünde tekniker şef olarak misyon yaptığı ortaya çıktı. Demir 2019’da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le fotoğraf paylaşarak “Güleryüz ve samimiyetinden ötürü liderimize teşekkürler” sözlerini kullandı. Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede Demir’in ‘Silahlı Terör Örgütü Kurma yahut Yönetme’ ve ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ cürümlerinden 27,5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

DİJİTAL GEREÇLERDE TERÖRİST GÖRÜNTÜLERİ
Demir’in dijital incelemelerinde PKK elebaşı Abdullah Öcalan ve üst idaresinde bulunan örgüt mensuplarının imgelerinin olduğu tespit edilirken, tıpkı vakitte HDP eş genel liderleri Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya suikast talimatı aldığını itiraf eden ve müebbet mahpus cezasına çarptırılan PKK’lı Sonay Bakar’ın da imajları olduğu ortaya çıktı.

İHALE VE RUHSAT KARŞILIĞINI ÖRGÜTE AKTARDI
Kapalı şahit Ulaş’ın Demir hakkında verdiği sözünde, KCK Türkiye Mali Yapılanması sorumlusuna bağlı olarak Mersin Akdeniz Belediyesi’nde örgütsel faaliyetlerde yer aldığını, bu kapsamda belediye tarafından imar, ihale ve ruhsatlar süreçleri karşılığında ilgili bireylerden örgüt ismine vergilendirme ismi altında aldığı paraları KCK Türkiye Maliyesine aktardığını anlattı.

Ulaş zımnî şahit, “2012 sonlarında hırsızlık, yolsuzluk suçlaması ile örgüt tarafından misyondan alındı ve sonrasında örgütten ihraç edildi. Örgütsel çalışmalar yürüttüğü süreç içerisinde çok seferler yasal ve yasa dışı yollardan Kandil ve Gare alanına giderek maliye sorumluları ile görüşmeler yaptı. KCK Türkiye Maliye yapılanmasından ihraç edildikten sonraki süreçte yeniden yasal ve yasa dışı yollardan Gare alanına giderek şahsen Murat Karayılan ile görüşmeler yaptı. Murat Karayılan tarafından kendisine şahsen bağlı olarak çalışmalar yürüttüğünü, bu kapsamda büyük iş adamlarının vergilendirilmesi için görevlendirildiğini biliyorum. Hala KCK Türkiye Maliye yapılanması ve HPG Maliye yapılanmasından bağımsız olarak Karayılan’ın şahsen yönlendirmesi ile Türkiye’de vergilendirme faaliyetlerinde yer almaktadır. Örgüt ismine tahsil ettiği paraların bir kısmını zimmetine geçirdiğini ve yakın akrabaları ismine mal mülk satın aldığını duydum” dedi.

PKK’LILARA GEÇERSİZ KİMLİK VE PASAPORT DÜZENLEMİŞ
Demir’in PKK mali alan yapılanması içerisinde kurye olarak uzan yıllar faaliyet yürüttüğünü söyleyen Ümit G., PKK’nın takımlarının Demir’i uygun tanıdığını lisana getirerek, “PKK Mali Alan yapılanması içerisinde faaliyet yürüten tüm takım örgüt mensuplarını ve belediyeler içerisinde siyasi kimlikleri altında örgüt ismine faaliyet yürüten tüm örgüt mensuplarını tanır. PKK Mali Alan yapılanması içerisinde faaliyet yürüten ve öteki tüm örgüt mensuplarıyla Diyarbakır’da bulunan vilayet ve ilçe belediye başkanlıklarında ve 75 metre yol üzerinde bulunan kafelerde geçmiş devirlerde düzenlenen örgütsel içerikli toplantılara katılırdı. Mustafa Demir kuryelere araç, geçersiz kimlik, düzmece pasaport ayarlayan şahıslardandır” sözlerini kullandı.

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir