İşin sırrı markalaşma

Birçok farklı firmanın tıpkı eseri ürettiği günümüzde inovasyon ve markalaşma işletmelerin öne çıkmasında başrol oynuyor. Güçlü bir marka oluşturarak piyasada tutunmayı başaran firmalar, hem yüksek kâr hem de yüksek satış imkanına kavuşuyor. Başarılı markalaşma operasyonu sayesinde firmalar, yalnızca markanın ismini satarak bile pazar kazanabilir duruma geliyor. Bilhassa e-ticaretin bu boyutta geliştiği günümüzde yurt dışı pazarına kısa müddette açılmayı başaran KOBİ’ler eserlerini oluşturdukları markalar altında eser çeşitliliği de sunarak yalnızca üretim yapmakla kalmıyor bir adım daha öne çıkıyor.

DÜŞÜK MALİYETLE DAHA FAZLA SATIŞ

Markalaşmanın sağladığı yararlardan en kıymetlisi tanıtım olarak nitelendirilebilir. Marka bağımlılığını yakalayan işletmeler, satışların artırılması için daha az masraf yapıyor ve daha fazla satış yapabiliyor. Markalar, birebir vakitte yeni geliştirdiği eserlerini piyasada daha kolay tanıtabiliyor. Kelam konusu operasyonların bir öbür getirisi ise pazar denetimi. Bir marka müşteriler tarafından tanınır hale geldikten ve bağımlılık oluştuktan sonra şirket o markanın altında üretilen eserlerin pazar hissesi konusunda önemli bir muvaffakiyet elde edebiliyor. Eserin imajı korunabilirse uzun yıllar nizamlı satışlar firmalara kâr getiriyor.

FİYATLAMA ÖZGÜRLÜĞÜ

Markalaşma, firmalara fiyatlama özgürlüğü imkanı da sağlıyor. Markanın tanınma stratejisini başarısı firmanın eserinin kalitesine güvenerek fiyatlandırmayı kendine nazaran yapabilmesini mümkün kılıyor. Firmalar, kendi eserine başka markalardan fazla bir fiyat belirlese dahi marka bağımlılığını başarılı bir halde oluşturduğu

için satışlarda azalma yaşamıyor.

KOSGEB’den firmalara 100 bin liralık hibe

KOBİ’lerin markalaşmasına yönelik devlet takviyeleri de dikkat çekiyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB), işletmelerin markalaşması için 100 bin liraya kadar karşılıksız hibe takviyesi sağlıyor. Bu sayede, işletmelerin rekabet gücünün artması ve daha büyük bir kitleye ulaşması hedefleniyor. KOSGEB hibe dayanağı programına müracaatlar e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Müracaatta, işletmenin KOBİ olduğunu ve dijitalleşme/markalaşma gayeleri doğrultusunda bir proje hazırladığını belirten dokümanların yanı sıra, proje maksatları ve bütçesi hakkında bilgi veren bir rapor hazırlanması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir