İngiltere’nin yeni Başbakanı Sunak ile ABD Başkanı Biden telefonda görüştü

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, görüşmede, Biden’ın, Sunak’ı yeni vazifesi hasebiyle tebrik ettiği ve iki başkanın birlikte yakın çalışmayı dört gözle beklediği bildirildi.

Biden’ın, İngiltere’nin ABD’nin en yakın müttefiki olmaya devam ettiğini söylediği kaydedilen açıklamada, Sunak’ın da iki ülke ortasındaki bağlantının muazzam gücü üzerinde mutabık olduklarını tabir ettiği vurgulandı.

Açıklamada, “Liderler, hem ikili seviyede hem de (Avustralya, ABD ve İngiltere arasındaki) AUKUS mutabakatının istikrarı artırma ve Çin’in berbat niyetli tesirine karşı koyma uğraşlarının bir modülünü oluşturduğu Hint-Pasifik üzere bölgelerde İngiltere-ABD iş birliğinin kapsamını ele aldı.” tabirine yer verildi.

Rusya-Ukrayna savaşı da gündeme geldi

Görüşmede, İngiltere ile ABD’nin, Ukrayna halkını desteklemek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşta başarısız olmasını sağlamak gayesiyle oynadıkları öncü rolü lisana getirdiklerine değinilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Başbakan Sunak ve Lider Biden, Belfast (Hayırlı Cuma) Muahedesi’ni koruyarak Kuzey İrlanda halkının güvenlik ve refaha sahip olmasını sağlama muhtaçlığı konusunda da mutabık kaldılar. Önderler, Endonezya’da yapılacak G20 Doruğu’nda şahsen görüşmeyi dört gözle bekliyor.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir