Hataylı esnaf çöken dükkanının enkazına Türk bayraklarını çıkarmak için döndü

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki zelzelelerde Hatay’ın Antakya ilçesindeki kırtasiye dükkanı yıkılan Mehmet Aydın, dükkanında bulunan Türk bayraklarını enkazdan çıkardı.

Depremlerden en fazla etkilenen vilayetlerden Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.

Bazı vatandaşlar hasarlı konutlarından eşyalarını kurtarmaya, bazıları ise yıkılan mesken ya da iş yerlerinin enkazından maddi ya da manevi pahası olan eşyalarını bulmaya çalışıyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinde esnaflık yapan 50 yaşındaki Aydın’ın, zelzelelerde kardeşi ve yeğenlerinin de bulunduğu birtakım yakınları hayatını kaybetti, kırtasiye dükkanı ve kırtasiye gereçlerinin bulunduğu deposu enkaz altında kaldı.

General Şükrü Kanatlı Mahallesi’nde yıkılan iş yeri ve deposundaki Türk bayraklarını enkaz altında bırakmaya gönlü el vermeyen Aydın, sarsıntı öncesi geçirdiği kaza nedeniyle aksayan ayağına karşın iş yerlerinin enkazına gitti.

Burada bulunan yetkililere durumu bildiren ve yakınları ile vazifelilerden de yardım alan Aydın, iş yerlerinin bulunduğu alanlarda arama yaparak bayraklara ulaştı.

Antakyalı esnaf, yakınlarıyla enkazdan çıkardığı bayrakları araçla inançlı bir alana taşıdı.

“En çok kıymet verdiğimiz şey bayrağımız”

Mehmet Aydın, AA muhabirine, 1995 yılından beri kentte esnaflık yaptığını belirterek, zelzeleden ötürü Antakyalılar olarak güç bir süreçten geçtiklerini söyledi.

Depremlerde kardeşi, kardeşinin eşi ve yeğenlerinin yanı sıra konut ve iş yerlerini de kaybettiğini anlatan Aydın, dükkanlarından sağlam kalan birkaç kesim eşyayı kurtarmayı amaçladığını fakat sonrasında aklına Türk bayraklarının geldiğini söz etti.

Aydın, “Diğer eşyalar değerli değil demiştim. Bizim en çok değer verdiğimiz şey bayrağımız ve toprak bütünlüğümüz. Malımız gitmiş, tekrar yaparız, kıymetli değil. Bayrağımız bizim namusumuz. Ayağım kırık, platin var. Elimde de platin var. Ayağım şiş durumda lakin buna karşın enkazdayım bayrakları almak için. Bayrağımız için canımız feda.” dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir