Ferit Şenyaşar: Urfa halkı Bekir Bozdağ’a Emine Ana’nın gözyaşlarını soracak

Evrim Deniz

DİYARBAKIR “Bugün adalet uğraşımızın 760’ıncı günü ve İslam aleminin Ramazan Bayramı’nın da birinci günü. Urfa geleneklerine nazaran aile bireyleri büyüklerin konutunda toplanır ve bayramlaşır. Bizim konutumuz 2 yıldır Urfa Adliyesi önü oldu. Bugün de akrabalarımızla birlikte adliye önünde buruk da olsa bir bayram yaşıyoruz. Talebimiz adalettir. Seçimlerde umudumuz var. Bütün Urfa halkı annemin bu uğraşına sahip çıkmıştır. Temennimiz odur ki seçimden sonra adalet sağlandığında Kurban Bayramı’mızı konutumuzda, ailemizle birlikte kutlamaktır.”

Bu kelamlar Yeşil Sol Parti’nin Urfa 4. sıra milletvekili adayı Ferit Şenyaşar’a ilişkin.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde, AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın muhafaza ve yakınları tarafından babası ve iki kardeşi katledilen Ferit Şenyaşar, taarruzdan yaralı kurtuldu. Ferit Şenyaşar, annesi Emine Şenyaşar ile 9 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti aksiyonu başlattı.

Bayramın birinci günü Suruç ilçesinden Urfa Adliyesi’nin önüne gelen anne-oğul, Adalet Nöbeti’ni sürdürdü. Nöbete, Şenyaşar ailesini bayramda yalnız bırakmayan akrabaları da eşlik etti.

Yeşil Sol Parti’den Urfa milletvekili adayı olan Ferit Şenyaşar, 1983 Urfa Suruç doğumlu. İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat kısmını bitirdi. Adalet Nöbeti ile sesini duyurmaya çalışan Şenyaşar’ın milletvekili adayı rakibi ise AK Partili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ.

Meclis’teki sorumluluğunun adaleti ve insan haklarını savunmak olacağını belirten Ferit Şenyaşar, milletvekili seçilirse ‘korkmuş ve sindirilmiş bir toplum var’ algısının kırılmasını hedeflediğini lisana getirdi.
Şenyaşar ile Adalet Nöbeti’ni ve yaklaşan seçimleri konuştuk.

‘ADALETSİZLİĞE UĞRAYAN HERKESİN SESİ OLMAK İÇİN’

Neden milletvekili adayı oldunuz?

Adliye önünde bu gayrete başlarken siyasete girme üzere beklentimiz yoktu. Adalet uğraşımızı büyütmek ve yaşadığımız coğrafyada adaletsizliğe uğrayan herkesin sesi olmak için milletvekili adayı oldum. İkinci sebebi de davamızı takip eden kamuoyunun, ‘bu uğraşınızı Meclis’te sürdürün’ daveti vardı, bu sebepten ötürü milletvekili olmaya karar verdim.

Neden Yeşil Sol Parti’den aday oldunuz?

Adalet gayretimize bütün siyasi partiler sahip çıktı. Lakin en fazla sahiplenen, eski ismi ile HDP yeni ismi ile Yeşil Sol Parti oldu. Davamızla ilgili devam eden bütün göstermelik duruşmalar yapıldı. HDP bütün duruşmalara iştirak sağladı. HDP’nin özünde eşitlik, adalet, barış, insan haklarına paha verdiği için tercihimi Yeşil Sol Parti’den yana kullandım.

‘TEK EMNİYETLİ KURUM METEOROLOJİ’

İktidar da muhalefet de 14 Mayıs 2023 seçimine farklı bir değer atfediyor. Sizce bu seçimi kritik kılan ne?

Bu seçim sıradan bir seçim değil, herkes bunun farkındadır. Tek adam rejimi yargıyı esir aldı. Türkiye tarihinde görülmemiş yolsuzluklar oldu. Ortada somut kanıtlar var lakin savcılar kör sağır oldular. Bütün bakanlıklara liyakatsiz şahıslar getirildi. Bu da ülkeyi her alanda felakete götürmeye devam ediyor. Mevcut iktidar güvenilecek bir devlet kurumu bırakmadı.

Güvenilir tek kurum Meteoroloji Genel Müdürlüğü kalmış. Devleti ayakta tutan adalettir ancak tek adam rejiminde adalet şu an can çekişiyor. Ülkeye tekrar adaleti hakim kılmak için bu seçim kıymetlidir. Tüm bu sebeplerden ötürü bu seçim, tarihi bir kıymete sahiptir.

Size nazaran Türkiye’nin en büyük meseleleri nelerdir?

Bir ülkeyi ayakta tutan iktisat ve adalettir. İktisadın temelinde de adalet vardır. Ülkemizde şu an hiperenflasyon var. Yurttaşların yarısından fazlası yoksulluk hududunun altında yaşıyor. Türkiye’deki ulusal gelirin yarısı bir küme seçkine gidiyor. Ülkemizin en büyük sorunu yoksulluk ve adalettir.

‘İNSAN HAYATI HER ŞEYDEN DEĞERLİDİR’

Nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz? Milletvekili olduğunuz takdirde birinci olarak hangi çalışmaları hayata geçireceksiniz?

Silahların sustuğu, annelerin ağlamadığı, şehit cenazelerinin gelmediği, barışın ve huzurun hakim olduğu bir ülke istiyoruz. Hiçbir dünya ve ülke menfaati insan hayatından daha pahalı değildir. Sloganımız insanı yaşat ki devlet yaşasın. Akademik olarak mezun olduğum alan iktisattır. Meclis’teki sorumluluğum adalet ve insan haklarını savunmak olacak. Meclis’teki görevim Türkiye’de tabir özgürlüğünü geliştirmek olacak. Şu an sistem korkak ve sindirilmiş bir toplum oluşturmuş, birinci amacım bu algıyı kırmak. İkinci hedefim, yargı üzerindeki üstünlerin hakimiyetini kaldırarak toplumun vicdanını rahatlatacak kararlar alınmasını sağlamaktır.

‘URFA HALKI BEKİR BOZDAĞ’A EMİNE ANA’YI SORACAK’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı oldu. Bu bahiste ne düşünüyorsunuz?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kendi isteği dışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla Urfa’dan milletvekili adayı oldu. Bekir Bozdağ’ın aday olmak istememesinin en kıymetli nedeni Urfa Adliyesi önünde devam eden adalet nöbetimizdir.

Urfa Barosu ve neredeyse bütün sivil toplum kuruluşlarının devamlı olarak gündemindeyiz, her fırsatta gayretimizi sahiplendiklerini lisana getirip, bilhassa şu mübarek Ramazan ayında iftar programlarımıza katılıp bize takviye oldular. Öte yandan bütün Urfa halkı bu gayretimize şahitlik ediyor, her gün adliyeye gelen binlerce insan Emine Ana’yı görüyor ve bu adaletsizliğe karşı önemli bir reaksiyon gösteriyor. Bekir Bozdağ, Urfa’da seçim çalışması yapacağı vakit, esnaf gezisi olsun, STK ziyaretleri olsun, mitingler olsun; herkes ona Urfa Adliyesi’nin önünü gösterip, adalet sağlanmadığı için Emine Ana’nın hâlâ gözyaşı döktüğünü söyleyecektir. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın buna verebileceği hiçbir yanıt olmadığı için istemeye istemeye de olsa aday oldu. AK Parti esasen halihazırda oy kaybediyor, Urfa’da Bekir Bozdağ’ın aday olarak gösterilmesi oy kaybını ikiye katlayacaktır. Biz adalet sağlanana dek her halükârda uğraşımızı sürdürmeye devam edeceğiz ve Bekir Bozdağ’ı aday gösterenleri pişman etmeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir