Ev hayvanlarına çip uygulamasında son 2 gün

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ gereği, konut hayvanı sahiplerinin, hayvanlarını en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar kimliklendirerek, Mesken Hayvanı Kayıt Sisteminde (PETVET) kayıt altına aldırmaları gerekiyor. 31 Aralık tarihine kadar evcil kedi ve köpeklere çip taktırmayan hayvan sahiplerine 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.

PETVET’e hayvanın ismi, pasaport numarası, çeşidi, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, sahibinin ismi, bulunduğu vilayet, ilçe, köy/mahalle bilgileri ile acil durumda ulaşılabilecek kişi bilgileri kaydediliyor.

Ayrıca aşı, sahip değişikliği, kayıp ve hayvana yapılan operasyon bilgileri de kayıt altına alınıyor. Düzenlemeyle konut hayvanı sahipleri, kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, mevt, kayıp, sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri il/ilçe müdürlüklerine bildirmekle yükümlü tutuldu.

BEYANNAMEYLE CEZASIZ KAYIT

1 Ocak 2021den bu yana 762 bin 115 kedi, 524 bin 556 köpek ve 23 gelincik olmak üzere toplam 1 milyon 286 bin 694 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alındı. Müddetin daralması, yoğunluk yaşanması üzere nedenlerle mikroçip taktıramayanlara beyanname tahlili getirildi.

Hayvan sahipleri, 31 Aralık 2022 tarihine kadar Tarım ve Orman Müdürlükleri ve özgür veterinerlere ‘beyanname’ ile müracaat etmeleri halinde, mikroçip uygulaması ve kayıt süreci takip eden süreçte rastgele bir cezai süreç uygulanmadan tamamlanabilecek.

Serbest veteriner doktorlar tarafından alınan beyannameler de Tarım ve Orman Müdürlüklerine 31 Aralık’a kadar teslim edilecek. 6 aylık yaşa kadar sahipli konut hayvanları, takip eden süreçte de kimliklendirilerek kayıt altına alınabilecek.

YURTİÇİ NAKİLLERDE PASAPORT ZORUNLU

Ev hayvanlarının kayıtları sırasında birebir vakitte milletlerarası standartlarda ‘Ev Hayvanı Pasaportu’ düzenleniyor. Pasaportların kaybolması, çalınması yahut imhası halinde en geç 60 gün içinde Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor. Bu durumda tekrar pasaport düzenlenebiliyor.

Sahipli mesken hayvanlarının vefatı halinde 30 gün içerisinde yeniden müdürlüklere bildirilmesi ve hayvanların pasaportları teslim edilerek sistemden düşülmesi gerekiyor. Mesken hayvanlarının sahip değişikliği süreci için ‘Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi’ ile 60 gün içerisinde hayvanın yeni sahibinin, müdürlüklere müracaat etmesi gerekiyor.

Ev hayvanının yolcu beraberinde ya da ticari olarak yurt dışına çıkışında mikroçipinin uygulanmış, pasaportunun düzenlenmiş ve PETVETe kaydedilmiş olması mecburî tutuluyor. Mesken hayvanlarının yurt içi nakillerinde pasaportlarının bulundurulması da mecburî hale getirildi. Pasaportu bulunmayan konut hayvanı sahibine idari yaptırım uygulanıyor.

SAHİPSİZ HAYVANLARI BELEDİYELER KİMLİKLENDİRECEK

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereği, sahipsiz hayvanların mahallî idareler tarafından kimliklendirilmesi gerekiyor. Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanlar rastgele bir cezai müeyyide uygulanmadan kayıt altına alınabilecek.

Sokaktan sahiplenilmek istenen hayvanların kimliklendirme süreci yapılmamışsa, hayvan barınaklarına müracaat yapılarak ‘Sahiplendirme Belgesi’ ile kimliklendirilmesi sağlanacak, rastgele bir ceza uygulanmadan PETVET’e kaydedilebilecek. Sahipsiz hayvanların veteriner tabipler tarafından yapılacak tedavilerinde rastgele bir kısıtlama bulunmuyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir