Eserim yok edildi

ÇİĞDEM YILMAZ/İSTANBUL- Bronz heykeldeki madenci eli ve yüzü siyaha, giysileri maviye, çizmesi de sarıya boyandı. Toplumsal medyaya yansıyan haberler üzerine heykelin boyanması büyük reaksiyon topladı.

‘İtibarsızlaştırıldı’

Heykelin sahibi heykeltıraş Metin Yurdanur, yapıtının tahrip edildiğini belirterek, şunları dedi:

“Burada bir sanat yapıtına müdahale kelam konusu ve bu müdahale yapılırken de sanat yapıtını yapana danışılmadı. Sanatkarın müsaadesi alınmadan orjinal bir yapıtın bu formda tahrip edilmesi çok acı. Yapıtın son hali ne yazık ki, bir sanat yapıtının değersizleştirilmesi, kolaya alınması, yok edilmesi ve itibarsızlaştırılmasıdır. Bir sanatçı olarak bir yapıtımın bu halde yok edilmesi, beni derinden üzer. Anne ve baba için bir çocuğun yok edilmesi neyse o. Bahisle ilgili belediyeden de herhangi
bir dönüş olmadı. ‘Bir yanlışlık olmuş, bunu nasıl düzeltiriz’ denilebilirdi. Ben de düzeltir, tatlıya bağlardım. Fakat olmadı.”

Metin Yurdanur

Kozlu Belediyesi’nden yapılan açıklamada da madenci heykelinin boyanma münasebeti şu tabirlerle aktarıldı:

“Restorasyon çalışmalarında yıllardır maden personel kıyafeti olan renkler bilhassa dikkate alınarak yapıldı. Boyanmasının sebebi de, vakit içerisinde nemli iklimin de tesiriyle heykelin tahrip olmasıydı. Boyama yapılırken de, rastgele bir arka niyet yoktu, büsbütün hoş görünsün diye yapıldı. Bu üzere tamirat çalışmaları için de dışarıdan hizmet alıyoruz. Bu heykelin onarımı için de dışarıdan hizmet aldık ve onlar tarafından yapıldı. Kaldı ki, vaktinde fiyatı verilip, satın alınmış bir yapıttan bahsediyoruz.”

Kozlu Belediye Lider Vekili Hüseyin Yılmaz da heykelin vakit içerisinde hasar gördüğünü ve bakım yapmak istediklerini belirterek, “Madenciye olan saygımızdan heykelimizi yeniledik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir