‘Çalışmayı her zaman sevdim’

Şimdiye dek birçok reklam sinemasının yanı sıra geçtiğimiz dönem ‘Kırmızı Oda’ dizisinde canlandırdığı Narin karakteriyle anılara kazınan Aylin Paksoy, bir yandan İstanbul Üniversitesi’nde tahsiline devam ediyor bir yandan da çeviri işiyle ilgileniyor. Oyuncu, çocukluğunu, ailesini, mesleklerini ve gayelerini anlattı.

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

Bana her vakit çok şanslı olduğumu hissettiren bir ailede büyüdüm. Her bahiste dayanaklarını daima hissettim ve hissediyorum. Bursalıyım, Bursa’da doğdum. Annem St. Peterburg’lu, hasebiyle çocukluğum Türkiye ve Rusya ortasında seyahat ederek geçti. İki yıl ailemle Moskova’da yaşadım. İki kültürün kıymetlerini görerek ve bilerek yaşamak bana çok şey kattı. Ailem Bursa’da yaşıyor. İlkokul ve lise hayatım orada geçti. Çocukluğumda yazlarımı Rusya’da Jdani köyünde geçirdim. Bursa’daysa Kavakdibi köyünde. Yazlarım daima hayvanlarla bir ortada, bahçelerde koşuşturarak geçti. Hâlâ o günlere büyük bir hasret duyuyorum, fakat insan büyüdükçe hayattan beklentileri de değişiyor. Bursa’yı çok seviyorum lakin İstanbul’un benim için yeri diğer…

Geçtiğimiz dönem ‘Kırmızı Oda’ dizisinde hayat verdiğiniz Narin karakteri ile çok konuşuldunuz. Sonrasında hayatınızda ne üzere değişiklikler oldu?

Açıkçası bu kadar değişiklik beklemiyordum. Eğitimim devam ederken bu teklif geldi. Narin karakterini çok sevdim. Hoş sahneler çektik. Aylin ve Narin bütünleşti. Sonrasında yaşananlara, daha doğrusu sürate ben de adapte olmaya çalışıyorum. Biraz çorap söküğü üzere bir durum. Çok fazla teklif geldi.

Bundan sonrası için planlarınız nedir?

Menajerimle bu mesleğin uzun vadeli planlarlar ile yürütülmesi konusunda hemfikir olduk. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde eğitimim devam ediyor. Ne yapacağıma karar vermek konusunda gelecek teklifin niteliği benim için çok kıymetli. Uygun bir teklif, beni benden alacak bir proje gelirse buna nazaran bir yol çizeceğim. Çalışmayı her vakit çok sevdim. Akademik hayatım, çevirmenlik ve oyunculuk kariyerim… Hepsi farklı başka çok değerli ve birbirlerini besliyor. Çok şanslı hissediyorum.

Hedefiniz nedir?

Oyunculuk, hayatımda aşkla baktığım çok özel bir nokta. Gayem çok uygun bir oyuncu olabilmek. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Yapmaya da devam ediyorum. Her muvaffakiyet, büyük uğraş ve fedakârlığı beraberinde getirir. Bunun fazlaca farkındayım. Bu kesimde uygun bir insan olarak kalıp, çok yeterli bir oyuncu olabilirsem amacıma ulaşmış olacağım.

20’ye yakın reklam sinemasında yer almışsınız. Bu kulvarda devam edecek misiniz?

Evet, çok fazla reklam sinemasında yer aldım. Fakat artık profesyonel oyunculukta kırılma noktasındayım. Hasebiyle reklam kulvarını azaltacağım ancak bırakmayacağım. Daha az, biraz daha seçerek reklamlarda yer alacağım.

‘Çok şanslı bir çocuktum’

Çevirmenlik mesleğinizden bahseder misiniz?

Ailemin birinci çocuğuyum. Her vakit benimle çok ilgili ebeveynler oldular. Bu manada çok şanslı olduğumu biliyorum. Bugün olduğum şahısta emekleri o kadar büyük ki… Edebiyat da hayatıma annemin küçüklüğümde her gece okuduğu masallar, merhum babaannemin anlattığı kıssalarla girdi. Bu masallar olmadan uykuya daldığım tek bir gece bile hatırlamıyorum. Kitaplara olan aşkım da bu türlü doğdu. Edebiyatla bir ortada büyüyen bir çocuk olmak beni bugün de edebiyata ilgili, edebiyata meraklı bir birey yaptı. Okuduğum filoloji, tenkit ve dramaturji kısımları de bunu perçinledi. Annem nedeniyle ana dillim sırf Türkçe değil; birebir yetkinlikte Rusça da konuşabiliyorum. Bunun da çevirmenlik hayatımda büyük bir tesiri oldu. Biri basılmış başkasıysa hazırlanmakta olan iki çeviri kitabım var. Öykü ve makaleler de çevirdim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir