Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den ‘Öksürük’ uyarısı: Uzuyorsa dikkat!

Son günlerde düşen hava sıcaklıkları nedeniyle soğuk algınlığı yaşayan bir çok kişi görüyoruz. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, öksürük şikayetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Öksürüğün kolay bir üst teneffüs yolu enfeksiyonuna bağlı olabileceği üzere, akciğer kanserinin birinci belirtisi de olabileceğini söz eden Prof. Dr. Özlü; şunları söyledi:‘UZAYAN ÖKSÜRÜĞÜN SEBEBİ BULUNMALI’

Öksürüğü tedavi etmekten çok öksürüğe neden olan hastalığı bulup onu tedavi etmek gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti:

“Eğer sebebini bilmiyorsak bu türlü öksürüğü baskılayıcı ilaçları çok kullanmayız. Zira o vakit hastalığın teşhisi gecikir, sıkıntılar büyüyebilir. Olağanda bir kişinin öksürmemesi lazım. Öksürük olmaması lazım. Şayet öksürüyorsa ve uzayan bir öksürük kelam konusu ise kesinlikle bunun sebebini bulmamız lazım. Pek çok hastalık var bu türlü uzayan öksürüğe neden olan. KOAH, astım, sinüzitler ya da reflü üzere hastalıklar öksürüğe neden olabiliyor. Lakin öbür taraftan bronşektazi üzere interstisyel akciğer hastalıkları üzere, akciğer kanserleri üzere farklı hastalıklar da var. O nedenle öksürüğü maskelemek, öksürüğü kesici ilaçlar vererek semptomu ortadan kaldırmak aslında hasta için bir alarmı susturmak üzeredir. Bir alarm varsa alarmın sebebini bulmanız lazım. Yoksa alarm düğmesini kapattığınız vakit sesi kesmiş olursunuz fakat tehlike ortadan kalkmaz. Yani öksürük bir alarmdır. Aslında bize bir yerlerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu sorunu yakalamamız lazım, araştırılması lazım, öksürüğün sebebini bulmamız lazım. Sebebini bulduktan sonra hem o hastalığı tedavi edebiliriz hem de o vakit şayet gerekliyse çok rahatsız edici ise öksürüğü baskılayıcı, ortadan kaldırıcı ilaçlar da verilebilir. Fakat nedenini ortaya koymadan bu türlü direkt öksürük kesici ilaçları öksürük şurupları kullanmayı tavsiye etmiyoruz”

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir