Biden açıkladı: ABD gelecek yıl 125 bin mülteciyi karşılayacak

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran Biden, Dünya Mülteciler Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Biden, “Yönetimim ABD Mülteci Kabul Programını tekrar inşa etmek için çok çalıştı. ABD gelecek yıl 125 bin mülteciyi karşılamayı planlıyor. Bu son 30 yılda ulaşılamayan bir düzey.” sözlerini kullandı.

Dünyanın dört bir yanından şiddet ve baskıdan kaçan sığınmacılara kucak açtıklarını aktaran Biden, sığınmacılara sahip çıkan kuruluşlara takviyelerinin devam edeceğini belirtti.

Biden, dünyada 110 milyon insanın meskenlerini terk etmek zorunda kaldığını ve bu sayının tarihin rastgele bir devrindekinden daha fazla olduğunu vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının 2. Dünya Savaşından bu yana görülmemiş bir oranda milyonlarca insanı öteki ülkelere kaçmaya zorladığının altını çizen Biden, ayrıyeten Suriye, Venezuela, Afganistan, Somali ve Güney Sudan’daki iç karışıklıklar nedeniyle çok sayıda insanın yerinden edildiğine dikkati çekti.

Biden, dünya genelinde sığınmacılara ulaşmak ve onlara takviye vermek için Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler ile birlikte çalıştıklarını kaydetti.

ABD’YE1975’TEN BU YAN 3,5 MİLYONDAN FAZLA MÜLTECİ GELDİ

Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Dünya Mülteciler Günü dolayısı ile yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin 1975’ten bu yana 3,5 milyondan fazla mülteciyi kalıcı olarak kabul ettiği bilgisini paylaştı.

Blinken, “Bugün, zulümden kaçmak zorunda kalan milyonlarca mültecinin cüretini ve dayanıklılığını, onlara konut sahipliği yapan toplulukların cömertliğini ve onları destekleyen insani yardım ortaklarının global yansısını takdir ediyoruz.” kelamlarına yer verdi.

Mültecilerin, gittikleri ülkelere yaptığı katkıya değinen Blinken, ABD’nin mülteci yerleştirme programını “yeniden inşa ve modernize ettiğini” ve bu bağlamda “Welcome Corps” ismiyle bir program başlattıklarını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı, ABD’nin insani krizlere koordineli bir global müdahaleyi teşvik etmeyi sürdürdüğünü, hiçbir ülkenin tek başına mülteci krizinin üstesinden gelemeyeceğini tabir etti.

Statista isimli kuruluşun internet sayfasında paylaştığı grafik ve bilgilerde, ABD’nin 2022 yılında 25 bin 465 mülteciyi kabul ettiği, bu sayının 2021’de 11 bin 411 olduğu görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir