Bakan Şimşek’ten memur ve emekli maaşı açıklaması: Önemli iyileştirmeler yaptık

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Twitter’dan yaptığı paylaşım şu halde:

Deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarıyoruz. Bu yıl zelzele kaynaklı harcamaların 761.7 milyar TL’ye (milli gelire oran olarak yüzde 3,1) ulaşmasını bekliyoruz. Bu çerçevede sarsıntı bölgesinde 179 bin konutun inşasına başlandı. Yaklaşık bir yılda 319 bin konutu depremzedelere teslim etmeyi planlıyoruz.

Mecliste görüşülmekte olan Ulusal Dayanışma Paketi, zelzelenin yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmayı hedeflemektedir. Kelam konusu düzenlemeler ayrıyeten dolaylı olarak cari açığı denetim altına almaya da takviye verecektir.

‘ÖNEMLİ İYİLEŞTİRMELER YAPTIK’

2023 yılında 15,9 milyon emeklimizi ve 4,9 milyon kamu çalışanımızı etkileyen değerli iyileştirmeler yaptık. Aylık ve fiyatlarında enflasyonun hayli üzerinde artışlar yaparak refah düzeylerini yükselttik. 2022 yıl sonuna nazaran en düşük memur maaşını yüzde %141,8, en düşük emekli aylığını ise %114,3 oranında artırdık.

‘KAMU MALİYESİ GÖSTERGELERİNDE KALICI BOZULMALARA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Önümüzdeki periyotta bütçe açığını denetim altına alarak mali disiplini tekrar tesis etmek suretiyle kamu maliyesi göstergelerinde kalıcı bozulmalara geçit vermeyeceğiz. Bunun için gerekli önlemleri alıyoruz. Para siyaseti ile maliye siyaseti ortasındaki ahengi pekiştirerek ’nın enflasyonla çabasına takviye vereceğiz. Cari açığı azaltacak adımları atarak ülkemizin risk primini de düşüreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir